Brussels Philharmonic | Composer's note

Composer's note

EUtopia

Op 26 september speelt Brussels Philharmonic onder leiding van Kazushi Ono het werk EUtopia van Annelies Van Parys. Een zoektocht tussen hoop en wanhoop, waarin de vraag weerklinkt: is Europa een onbereikbare utopie? Of houdt Beethovens boodschap stand: “Alle Menschen werden Brüder”?
Lees hieronder de toelichting van Van Parys.

Daphnis et Chloé · 26.09.2025 · Flagey

Toen topchoreograaf Sergei Diaghilev hem in 1909 vroeg om een nieuw werk te schrijven voor Les Ballets Russes, koos de jonge Maurice Ravel met Daphnis et Chloé voor een intens Grieks liefdesverhaal. De aanpak van Ravel, het laten primeren van kleur en sfeer, stootte op wat onbegrip en tegenstand – maar Stravinsky was fan: “Het is niet alleen Ravels beste werk, maar ook één van de mooiste kunstwerken uit de Franse muziek.”

Ontdek meer
EUtopia
For symphonic orchestra

"Europa: van ideaal naar utopie? Dat is de boog die EUtopia in grote lijnen spant. Het werk bestaat uit één beweging, en begint helder en hoopvol – zoals het Europese idee zelf – met harmonische, natuurlijke en hoge orkestrale klankkleuren. Er is ook een knipoog naar de dodecafonie; het twaalftoonsysteem dat aan de basis lag van het serialisme, symbool voor muzikale vernieuwing vlak na de Tweede Wereldoorlog. Europa was toen het vernieuwingsproject om een leven in vrede en vrijheid te waarborgen.

Maar toen ik in de zomer van 2023 aan deze compositie begon te schrijven, werden er akkoorden gesloten om mensen buiten onze Europese grenzen te sluiten, op een manier die voor mij niet meer strookte met de oorspronkelijke Europese waarden. Dat had zijn weerslag in de muziek: na een zorgeloze intro, doen 'distortion' en ruis hun intrede in de zuivere klanken. De spanning loopt op, de textuur wordt meer dens, en uiteindelijk mondt de klankmassa uit in een reeks klokslagen. Die citeren Beethovens 'Alle Menschen werden Brüder' als een soort cantus firmus, uitgesponnen in de tijd. Eerst klinkt het origineel, daarna herhaald in mineur. Misschien schuilt daar nog een (verloren?) hoop in: Europa bleek uiteindelijk geen utopie te zijn, maar in de muziek klinkt de boodschap van 'An die Freude' voort."

— Annelies Van Parys, 2024